Blog

Główne rodzaje dźwigów budowlanych – Przewodnik

Szybki rozwój branży budowlanej sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowe technologie mające na celu wspomóc działania podczas różnych inwestycji. Szukając lepszych możliwości dla firmy, warto zwrócić uwagę na główne rodzaje dźwigów, które stanowią ważny pojazd, który umożliwia prace na wysokości.

Odpowiedni dźwig do odpowiedniej pracy budowlanej

Znajomość dostępnych dźwigów budowlanych ma znaczenie dla doboru właściwej maszyny do konkretnego zadania. Kluczem jest oczywiście zadanie w inwestycji, do której potrzebny jest dźwig, ale równie dobrze trzeba wziąć pod uwagę także specyfikę podłoża, na którym odbywają się prace. Dzięki wzięciu pod uwagę tych dwóch czynników można łatwo określić podstawowe rodzaje dźwigów potrzebnych do prac budowlanych.

Dwa podstawowe typy dźwigów

Wyróżniamy dwa rodzaje dźwigów budowlanych:

  • Żuraw wieżowy,
  • Żuraw ruchomy.

Różnice między nimi są łatwe do uchwycenia. Jeśli chodzi o drugi typ, czyli żurawie ruchome, to mają one specjalny wysięgnik, który zakończony jest chwytnikiem umiejscowionym na ruchomej platformie. 

To oznacza, że prace budowlane można prowadzić dużo szybciej i wygodniej. Z kolei żuraw wieżowy jest nieruchomy, masywny, ale i trwały. Jest to żuraw do pracy na większej wysokości i pozwala na pracę z materiałami na wysokości nawet do 100 metrów. Oczywiście mowa tu o podstawowych rodzajach sprzętu budowlanego.

Dodatkowe podziały dźwigów

Jednak ten podział to nie jedyna klasyfikacja. Przy wyborze dźwigów do prac budowlanych należy zwrócić także uwagę na to, czy żuraw jest przejezdny czy stacjonarny. Przejezdne wymagają mniej składania, są bardziej mobilne. Stacjonarne długo się składa, ale mają większy udźwig. Warto także wziąć pod uwagę funkcjonalność poszczególnych modeli. Przede wszystkim dźwigi różnią się rodzajem udźwigu, momentem roboczym, rodzajem wysięgnika czy wysokością, na jaką można podnieść dany materiał. To wszystko składa się na specyfikację techniczną dźwigu, którą trzeba dokładnie przestudiować, np. podczas wyboru modelu do wynajęcia w charakterze konkretnych prac budowlanych.

Mając tak wiele do wyboru, trzeba zwrócić uwagę na każdy z aspektów, by nie przegapić najważniejszych parametrów. Dźwigi na budowie pełnią kluczową rolę, ale ich działanie musi być niezawodne. W przeciwnym razie mogą znacznie opóźnić oddanie inwestycji i mogą narazić wykonawcę na problemy finansowe. To sprawia, że nad wyborem odpowiedniego sprzętu zastanawiać się trzeba zawsze dokładnie i podejmować decyzje po głębszej analizie.

Kategorie