Blog

Operator dźwigu - czy każdy może nim zostać?

Operator dźwigu – czy każdy może nim zostać?

Operator dźwigu, jak wynika z samej nazwy jest odpowiedzialny za obsługę tej maszyny. Jednak aby móc zajmować to stanowisko należy spełnić określone wymagania zarówno zdrowotne jak i formalne. Jak uzyskać niezbędne dokumenty uprawniające do obsługi tej wyjątkowo wysokiej maszyny? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury naszego kolejnego wpisu już teraz.

Kto może zostać operatorem dźwigu?

Praca na stanowisku operatora dźwigu jest wyjątkowo wymagająca gdyż wiąże się z dużą odpowiedzialnością za bezpieczeństwo swoje oraz innych ludzi przebywających w obszarze pracy dźwigu. Kandydaci do takiej pracy z oczywistych względów nie mogą cierpieć na lęk wysokości. Ważne na tym stanowisku są także pewne cechy osobowości – przede wszystkim koncentracja i odpowiedzialność. Z racji tego, że dźwigi dzielą się na wiele rodzajów, każdy z nich wymaga innych uprawnień. Zdobyć je można poprzez odbywanie odpowiednich szkoleń zawodowych. Ludzie chcący podjąć pracę na tym stanowisku zazwyczaj nie mają określonych wymagań odnośnie wykształcenia, jedynym niezbędnym kryterium jest nabycie uprawnień do operowania określonym rodzajem maszyn budowlanych.

Jak zostać operatorem dźwigu?

Operator dźwigu - czy każdy może nim zostać?

Warto też bliżej przyjrzeć się temu jakie szkolenia należy przejść aby uzyskać uprawnienia na operatora żurawi wieżowych. W tym celu należy odbyć szkolenie w kategorii IIŻ-UDT (ta konkretna kategoria dotyczy dźwigu samojezdnego). Aby móc do niego przystąpić należy spełnić następujące warunki: należy być osobą pełnoletnią i posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe.

Przed podejściem do takiego kursu zalecane jest odbycie badań lekarskich, które będą mogły wykluczyć wszelkiego rodzaju przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu. Po przejściu badań można przystąpić do właściwego szkolenia, na którym zapoznamy się z wieloma istotnymi rzeczami, niezbędnymi w zawodzie. Kursanci zapoznają się zarówno z teoretycznymi zasadami pracy jak i ze szczegółami technicznymi, budową maszyny, zasadą jej działania itp. Przejście takiego kursu, poza zdobyciem praktycznych kompetencji i wiedzy wpływa realnie poziom bezpieczeństwa w pracy ponieważ kursant zdobywa wiedzę na temat BHP oraz mechanizmów bezpieczeństwa, które posiada konkretny typ maszyny budowlanej. Ponadto szkolenie takie pozwoli zapoznać się z obowiązkami, które czekają na pracownika na określonym stanowisku.

Bezpieczeństwo pracy operatora dźwigu

Operator dźwigu - czy każdy może nim zostać?

Wymagania dotyczące odbycia odpowiednich szkoleń i posiadania odpowiednich licencji nie są bezpodstawne. Bezpieczeństwo pracy operatora dźwigu z racji przede wszystkim odpowiedzialności, jaką ze sobą niesie jest niesłychanie istotną kwestią. Efektem przejścia takiego kursu jest fakt, że wykwalifikowani pracownicy posiadający odpowiednią wiedzę nie ulegają i nie powodują wypadków przy pracy. Ponadto umiejętności nabyte na kursie podnoszą wydajność pracy. Specyfika pracy na każdym rodzaju dźwigu jest inna. Żuraw samojezdny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że cały dźwig porusza się samodzielnie, operator sprawuje jednocześnie rolę kierowcy.

Aby móc wykonywać pracę operatora dźwigu nie jest konieczne posiadanie żadnego specjalistycznego wykształcenia. Wystarczy jedynie wykształcenie podstawowe oraz odpowiednie kursy i certyfikaty uprawniające do pracy na odpowiednich maszynach. Oprócz tego jednak niezbędne jest posiadanie ogromnych zdolności manualnych.

Kategorie