Blog

Wykorzystanie dźwigów we współczesnym przemyśle

Wykorzystanie dźwigów we współczesnym przemyśle

Dźwigi to olbrzymie maszyny użytkowe wykorzystywane do różnorodnych prac budowlanych. Stosuje się je w przypadku stawiania wysokich wieżowców, a także konstrukcji stalowych takich jak fabryki i magazyny. Zastosowanie dźwigów nie ogranicza się jednak tylko do budownictwa. Z powodzeniem wykorzystuje się je także w pracach pielęgnacyjnych, takich jak np. wycinka drzew. Maszyny te używane są również do transportu bardzo ciężkich przedmiotów. Dzięki swojej wytrzymałej konstrukcji są w stanie unieść wiele ton.

Rodzaje współczesnych dźwigów

Sporej większości osób dźwig kojarzy się wyłącznie z jedną konstrukcją, tzw. “żurawiem”. Maszyny tego rodzaju sprawdzają się przede wszystkim przy bardzo dużych, wieloetapowych inwestycjach budowlanych. Często używa się ich podczas budowy osiedli mieszkalnych oraz przestrzennych budynków. Nazywane są czasem również żurawiami wieżowymi z racji na nieruchomą wieżę, z której wystaje ramię dźwigu. Dźwig żuraw jest w stanie skutecznie przyśpieszyć pracę całego zespołu pracowników. Jednak dźwigi to nie tylko żurawie. Są to również maszyny ruchome, tzw. dźwigi samojezdne. Takie rozwiązanie pozwala na transportowanie dużych przedmiotów na znaczne odległości. Mobilne dźwigi sprawdzają się również w miejscach, gdzie niemożliwe jest ustawienie dużego dźwigu typu żuraw z racji na małą przestrzeń.

Rodzaje współczesnych dźwigów

Dlaczego warto wynająć dźwig?

Obecnie wiele firm oferuje wynajęcie dźwigu do różnorodnych prac budowlanych. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego dźwig musi być absolutnie sprawny. Systematyczne przeglądy oraz ważne dokumenty i pozwolenia na używanie maszyn, gwarantują wykonanie wszystkich niezbędnych prac w efektywny i bezpieczny sposób. Czasem można również zastosować dodatkowe elementy dźwigu umożliwiające wykonanie większej ilości przydatnych prac. Wynajęcie dźwigu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcielibyśmy wybudować w swoim ogrodzie dużą altanę lub usunąć stare drzewo. Oprócz tych zadań, maszynę tę można wykorzystać do rozwieszania plakatów i ogłoszeń na wysokich słupach, czy billboardach. Mowa tu oczywiście o specjalnych dźwigach z podnośnikami koszowymi. Dzięki takiej platformie wysokościowej można wykonywać takie prace jak mycie okien na wysokich piętrach budynku lub instalacje banerów reklamowych. Dźwig jest więc wielozadaniową maszyną, które z pewnością przyda się w niejednej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że maszynę tę może obsługiwać wyłącznie wyszkolona osoba z ogromnymi zdolnościami manualnymi i wieloletnim doświadczeniem.

Wynajęcie dźwigu

Na co zwrócić uwagę podczas wynajmu dźwigu?

Dźwig musi być przede wszystkim bezpieczny, funkcjonalny i wykonany z trwałych materiałów. Należy więc wypożyczać maszyny najwyższej jakości z renomowanych firm. Tylko przy użyciu najlepszych urządzeń prace przebiegną sprawnie i bez problemów. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego powinny wyróżniać się także dużym asortymentem. W ofercie muszą znajdować się dźwigi przeznaczone do różnego rodzaju realizacji – małych i dużych.

Dźwigi mają szerokie zastosowanie nie w tylko w budownictwie. Wynajmując maszynę tego rodzaju z pewnością ułatwimy wiele zadań konstrukcyjnych np. podczas stawiania altanki, czy wycinki drzewa z posesji. W przypadku gdy nie jesteśmy pewni jaki dźwig wynająć, dobrze jest skontaktować się z fachowym doradcą.

Kategorie