Blog

Najważniejsze zasady profesjonalnego przewozu osób

Obecnie wiele małych firm oferuje przewóz osób różnego rodzaju środkami transportu. Należy pamiętać, że tego rodzaju działalność wymaga spełnienia konkretnych warunków. Przede wszystkim należy uzyskać odpowiednią licencję przewoźnika. Poza tym, należy posiadać w pełni sprawne i odpowiednio duże samochody. Lecz to nie wszystko. W tym artykule poznasz 3 najważniejsze zasady profesjonalnego przewozu osób.

Bezpieczny i legalny przewóz osób

Żeby świadczyć usługi transportowe nie wystarczy prawo jazdy kategorii B. Należy zdać egzamin z zakresu transportu drogowego oraz uzyskać specjalną licencję. Zgodnie z art. 776 k.c., przewoźnik zobowiązany jest do zapewnienia podróżnym odpowiadających rodzajowi transportu warunków bezpieczeństwa i higieny oraz odpowiednich wygód, jakie ze względu na rodzaj transportu uważa się za niezbędne. Firmy realizujące przewozy osób, dokładają wszelkich starań, aby ich kierowcy dobrze znali zasady pierwszej pomocy oraz topografię miasta i okolic. Profesjonalna firma posiada przede wszystkim dobrą reputację, a także certyfikat kompetencji. Ważne jest także, aby sytuacja finansowa przewoźnika była ustabilizowana. Aby móc prowadzić bezpieczny przewóz osób, należy również dysponować odpowiednimi pojazdami np. 7-9 osobowymi.

Rodzaje licencji przewozowych

W porównaniu do usług taksówkarskich, przewóz osób różni się nie tylko rodzajem samochodu. Takie pojazdy nie mogę mieć przede wszystkim oznaczeń, które reklamują usługi przewozowe. Oznacz to, że nie można umieszczać na nich żadnych naklejek z nazwą firmy, a także koguta, który jest wyznacznikiem taxi. Kierowca świadczący usługi tego rodzaju, nie ma również prawa korzystać z taksometru, czyli przyrządu, który oblicza należność za przejazd.

Wykonywanie transportu krajowego wymaga posiadania odpowiedniej licencji. Ze względu na rodzaj pojazdu, licencje przewozowe można podzielić na trzy rodzaje: licencja na krajowy transport drogowy samochodem 5-osobowym, licencja na krajowy transport drogowy pojazdem 7, 8 lub 9 osobowym oraz licencja na krajowy transport drogowy taksówką.

Przewóz okazjonalny

Zdarzają się przypadki, w których idealnym rozwiązaniem będzie przewóz okazjonalny. Jest to rodzaj transportu osób, w którym pojazdy jeżdżą bez ustalonego rozkładu jazdy.  Tego rodzaju usługami możemy nazwać np. przewóz osób na wesele. Należy pamiętać, że może być on wykonywany w określonej częstotliwości i wciąż będzie przewozem okazjonalnym.

Podsumowując, przy wyborze firmy transportowej powinniśmy kierować się przede wszystkim jej posiadanymi kompetencjami oraz uznaniem na rynku przewozowym. Przedsiębiorstwo posiadające wyszkoloną i doświadczoną kadrę, z pewnością będzie godne zaufania.

Kategorie