Blog

Wycinka drzewa na własnej posesji. O czym należy pamiętać?

Zdarza się, że wycięcie drzewa na działce to niezbędna czynność jaką musimy wykonać. Wynika to np. z sędziwego wieku drzewa lub uszkodzenia go poprzez gwałtowny wiatr. Czasem musi ono zostać usunięte również dlatego, że znajduje się na terenie, na którym planowane jest powstanie nowego budynku lub innej konstrukcji. Przed wycięciem drzewa należy jednak dokonać pewnych czynności prawnych, aby nie narazić się na grzywnę. W tym artykule dowiesz się o czym należy pamiętać, planując wycinkę na własnej posesji.

Jakie drzewa wolno wyciąć?

Najnowsze przepisy prawne wskazują konkretnie jakie drzewa wolno wyciąć. Należą do nich rośliny, których obwód na wysokości 5 cm od podłoża nie jest większy niż 80 cm. W przypadku pozostałych gatunków drzew – tutaj pozwolenie na wycinkę nie jest wymagane. Niezbędny natomiast jest dobry sprzęt. Odpowiedni dźwig do wycinki drzewa stanowi nieodłączny element. Oprócz niego ważne są także osoby, które będą wykonywać to zadanie. Pracownicy powinni być odpowiednio wyszkoleni oraz posiadać uprawnienia do wspinania się przy użyciu uprzęży zabezpieczających. Jeśli chodzi o najlepszy czas na wycinkę, to najlepiej wykonać ją przed przed nastaniem silnych wiosennych wiatrów czy też letnich gwałtownych burz. Zapobiegnie to niebezpieczeństwu łamania się gałęzi i spadania na chodniki, ulice i ścieżki dla pieszych.

 

Od czego zależy wydanie zezwolenia na wycinkę?

Zanim dojdzie do wydania zezwolenia, pracownik należnego organu prawnego musi dokonać oględzin posesji. Przyczyną usunięcia drzewa może być realizacja inwestycji wymagającej uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub pozwolenia na budowę (np. budowy domu). Może to być także zezwolenie na budowę, która koliduje z drzewami lub krzewami, będącymi przedmiotem zezwolenia na wycinkę.

Należy pamiętać, że oprócz zapewnienia bezpieczeństwa w całym rejonie wycinki drzewa, niezbędne są także odpowiednie narzędzia. Dźwig z wysięgnikiem wyposażonym w kosz, stanowi niezbędny elementem prac, gdyż pozwala na dosięgnięcie najwyższych partii korony drzewa i usuwanie ich sekcjami.

Wycinka drzewa to poważne przedsięwzięcie. Jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzie ani osoby, która wykonałaby to zadanie we właściwy sposób, możemy zlecić je odpowiedniej firmie. Wówczas nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo budynków lub konstrukcji zlokalizowanych obok usuwanego drzewa.

Kategorie