Blog

Żuraw samojezdny jako dźwig i transportowiec w jednym

Żurawie samojezdne są bardzo wielofunkcyjnymi urządzeniami dźwigowymi, które często okazują się niezastąpione. Jakie są ich zastosowania i na czym polega wspomniana wielofunkcyjność?

Co to jest żuraw samojezdny i jak wygląda?

Żurawie samojezdne nazywa się też samochodowymi oraz samobieżnymi. Są to w uproszczeniu jeżdżące urządzenia dźwigowe, składające się z wciągarki oraz wychylnego wysięgnika, zazwyczaj składanego teleskopowo i umieszczonego na obrotowej kolumnie zwiększającej zasięg. Najczęściej żurawie samojezdne są używane jako dźwigi – czyli do podnoszenia i opuszczania masywnych ładunków na przykład na budowach czy w największych magazynach. Mogą podnosić ciężkie materiały budowlane, takie jak cegły czy pustaki. Dzięki temu nie narażają budowlańców na przemęczenie i kontuzje wynikające z przedźwigania.

Żurawie samojezdne jako niezastąpieni pomocnicy w transporcie

Żuraw samojezdny spełnia też inne praktyczne funkcje. Z racji jego dużego udźwigu oraz mobilności nierzadko wykorzystuje się go przy pracach transportowych oraz przeładunkowych. Żurawie samochodowe dzięki wzmacnia16nym oponom (czasami gąsienicom) bez problemu poruszają się po błocie, piachu i innych trudnych nawierzchniach. Wysokiej jakości wytrzymałe materiały, z których robi się żurawie, pozwalają im na pracę w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Żurawie z napędem elektrycznym

Równie praktyczną wersją żurawi samojezdnych są urządzenia działające na tej samej zasadzie, ale napędzane elektrycznie. Można je wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach (takich jak magazyny, sortownie) oraz w strefach, które są zagrożone wybuchem, co najlepiej świadczy o wytrzymałości tego wynalazku.

Wielkość, wysokość i udźwig żurawi samojezdnych

Parametry takie jak wielkość, wysokość oraz udźwig żurawi samojezdnych są dokładnie określane dla konkretnych urządzeń. Wiadomo, że duży żuraw będzie mógł podnieść cięższy ładunek niż magazynowy żuraw elektryczny. Należy pamiętać, aby nigdy nie przekraczać maksymalnego dozwolonego udźwigu – może się to skończyć nie tylko uszkodzeniem urządzenia, ale również uszczerbkiem na zdrowiu osób znajdujących się w pobliżu.

Żurawie samochodowe są powszechnym urządzeniem, które jest niezastąpione przy pracach budowlanych czy transportowych. Nie jest to rozwiązanie tylko dla przedsiębiorstw – wystarczy mieć uprawnienia do kierowania tym pojazdem, aby wypożyczyć tego typu sprzęt.

Kategorie