Blog

Żuraw wieżowy. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem szkolenia?

Obecnie posiadanie uprawnień do sterowanie na żurawiem wieżowym jest dość elitarną umiejętnością. Choć w Polsce jest mnóstwo różnych placów budowy, to nie ma co ukrywać – wśród budowlańców nie są to uprawnienia aż tak popularne. Zanim jednak postanowisz spróbować swoich sił w kursie na tego rodzaju maszynę, warto poznać kilka cennych porad w tym temacie.

Gdzie zapisać się na kurs?

Kurs na prowadzenie żurawia wieżowego jest dość często spotykaną formą rozszerzania swoich umiejętności zawodowych. Dlatego też stosunkowo łatwo można natrafić na szkolenie tego rodzaju. Zwykle odbywają się one na terenie całego kraju. Firmy specjalizujące się w przeprowadzaniu takich szkoleń często są przygotowane dotrzeć nawet na drugi koniec kraju. Jeśli więc dana firma jest w stanie zorganizować dla nas szkolenie w wybranym przez nas miejscu, to jak najbardziej świadczy to o jej profesjonalnym podejściu owego przedsiębiorstwa. Podobnie zresztą jest z terminem szkoleń. Przy dużych szkoleniach (na przykład firmowych), można samemu zdecydować, kiedy taki kurs będzie przeprowadzany.

Egzamin i jego cena

Egzamin na żuraw wieżowy nie jest przeprowadzany przed Komisją Wewnętrzną. W przypadku urządzeń tak zaawansowanych jak żuraw wieżowy, Twój egzamin będzie przeprowadzany przed specjalistami z UDT. Oznacza to, że przed podejściem do egzaminu będziesz musiał w 100 procentach opanować sztukę obsługi tego sprzętu.Nie oznacza to jednak, że termin Twojego egzaminu zostanie wybrany przypadkowo. Z reguły wygląda to tak, że (o ile korzystasz z usług profesjonalnej firmy szkoleniowej) termin egzaminu zostanie dopasowany do Twoich (bądź Ciebie i Twoich współpracowników) możliwości. Jeśli zastanawiasz się nad szkoleniem z zakresu obsługi żurawia wieżowego, nie musisz martwić się z załatwianiem formalności odnośnie egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego. Wszystko za Ciebie załatwi profesjonalna firma szkoleniowa. Koszt szkolenia na dźwigi wieżowe jest chyba jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze konkretnej oferty. Jeśli jesteś zainteresowany kursem jako osoba indywidualna, możesz liczyć na jakiekolwiek zniżki tylko wtedy, gdy Twoja grupa liczy wielu słuchaczy. O wiele lepiej wygląda Twoja sytuacja wtedy, gdy prowadzisz własną firmę. Wtedy możesz liczyć na poważne bonusy cenowe.

Chyba oczywiste jest również to, że każdy kandydat na operatora żurawia wieżowego musi przejść odpowiednie badania lekarskie. W związku z wielogodzinna pracą na dużej wysokości niezbędne jest posiadania odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Na szczęście większość firm organizujących szkolenia, współpracuje z odpowiednimi lekarzami z zakresu medycyny pracy.

Kategorie