Blog

Transport materiałów sypkich – o czym należy pamiętać?

Obecnie wiele firm transportowych oferuje przewóz materiałów sypkich. Warto jednak pamiętać, że przed wyborem danego przedsiębiorstwa należy zapoznać się z opisem zamawianej usługi. Bezpieczny transport drogowy tego rodzaju materiałów wymaga posiadania przez firmę przede wszystkim odpowiednio przystosowanych pojazdów i stosownych pozwoleń. Bez tego lepiej nie wyruszać w drogę z piaskiem, żwirem czy innym sypkim materiałem.

Czym są materiały sypkie?

Do tego rodzaju materiałów zaliczają się przede wszystkim sypkie materiały budowlane takie jak piasek, żwir, wapno, cement czy pospółka. Surowce te chętnie wykorzystywane są na placach budowy w całym kraju. Stosuje się je zarówno przy większych inwestycjach jak budowa dróg czy budynków użyteczności publicznej, jak i mniejszych, takich jak budowa domów jednorodzinnych. Oczywiste jest, że materiały te muszą zostać w jakiś sposób przetransportowane w docelowe miejsce. Najczęściej wybieranym sposobem ich przewozu jest transport drogowy, gdyż zapewnia sprawne wykonanie zlecenia, a do tego nie jest drogi, szczególnie w przypadku krótkich dystansów. Należy wiedzieć, że materiały sypkie to równie niektóre artykuły spożywcze. Należą do nich między innymi cukier, mąka czy mleko w proszku, są to również wyroby rolnicze takie jak pasze i nawozy.

 

Przede wszystkim odpowiedni pojazd

Pojazd to podstawa przy drogowym transporcie materiałów sypkich. Odpowiednio wyposażony pozwala łatwo i bezpiecznie przewieźć materiały sypkie także w odległe miejsca. Niezwykle ważna jest oczywiście pojemność owego samochodu transportowego. Zazwyczaj wykorzystuje się wywrotki, lecz poza nimi, materiały sypkie są też przewożone w specjalnych owalnych silosach. Niezależnie od rodzaju wykorzystanej maszyny istotne jest zapewnienie ładunkowi bezpieczeństwa, aby np. nie wysypał się na drogę podczas jazdy. W tym celu stosuje się różnorodne dodatkowe zabezpieczenia jak np. burty czy kłonice. Równie ważne jest utrzymanie pojazdów w nienagannej czystości, tak by nie doszło do zanieczyszczenia przewożonej substancji przez inną. Do kierowania pojazdami transportowymi potrzebni są oczywiście również doświadczeni kierowcy, posiadający odpowiednie kwalifikacje.

Transport materiałów sypkich może być o wiele trudniejszy w porównaniu ze stałym ładunkiem. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo, gdyż sypkie materiały łatwo ulegają rozsypaniu, co może stworzyć ogromne niebezpieczeństwo na drodze.

Kategorie